Jastarnia – klimatyczna mieścina Półwyspu Helskiego

Posted on Posted in Uncategorized

Historia powstania i rozwój Jastarni

Jurata – miejscowość nazywana nie bez kozery „Królową Bałtyku”. Formalnie rzecz biorąc jest wschodnią częścią Jastarni, wspaniale usytuowanej na Półwyspie Helskim, w pobliżu Morza Bałtyckiego. To także wyjątkowo popularny i uczęszczany kurort, przebywając w którym aż ciężko uwierzyć w to, że jeszcze nie tak dawno, bo na samym początku ubiegłego wieku nie było tam nic. Tylko i wyłącznie gęsty las sosen, rzadko uczęszczane nietknięte plaże, woda i mewy. Dzisiaj w Jastarni mieści się znane letnie kąpielisko morskie.

groynes-339252_960_720

Sam pomysł założenia biznesu w tym miejscu narodził się w dwudziestoleciu międzywojennym, konkretnie w 1928 roku gdy powstała spółka akcyjna „Jurata”, która uzyskując wszystkie konieczne pozwolenia konieczne do przeprowadzenia poważnych prac wydzierżawiła aż 180 hektarów terenów państwowych i wkrótce sfinalizowała działania, tworząc pionierskie na skalę kraju, pierwsze wtedy w Polsce uzdrowisko morskie.

Jlincoln-city-1204401_960_720eden z najpopularniejszych kurortów Półwyspu Helskiego

Oprócz możliwości kuracji i spokojnego relaksowania się Jastarnia zapewnia także czynne formy spędzania czasu wolnego. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru, a także przejścia kursu żeglarskiego lub motorowodnego. W ciągu całego roku pełno różnych imprez kulturalnych, koncertów i innych nader ciekawych wydarzeń. Występy organowe, Kaszubski Festiwal Ewangelizacyjny Jurata, Festiwal Disco Polo, Zatoka Reggae Jastarnia nocleg. Dla każdego znajdzie się coś interesującego. Tak samo wygląda sytuacja z bazą noclegową. Oferta jest przebogata, a liczba kwater zwiększa się wraz z każdym kolejnym rokiem.